Bitcoin = Blokzincir?

PIRIL MADASOGLU
2 min readJun 29, 2022

Blokzincir teknolojisi denildiğinde herkesin aklına ilk olarak Bitcoin gelir, hatta kiminin aklına sadece Bitcoin gelir. Blokzinciri ile Bitcoin aynı şey midir? Blokzincirini yaratan kişi Bitcoin’i de mi yarattı?

Bitcoin’i kim yarattı?

Maalesef bilmiyoruz. Bitcoin Satoshi Nakamoto ismini kullanan kişi ya da kişiler tarafından anonim olarak yaratıldı.

Blokzincir teknolojisini Satoshi mi icat etti?

Hayır.

Bitcoin daha öncesinde de var olan bazı teknolojilerin birleşmesiyle oluşuyor denebilir.
Bloklardan oluşan zincir mantığı (değiştirilemez data mantığı) aslında 90'lı yılların başlarında Stuart Haber ve Scott Stornetta tarafından öne sürülen dökümanlara zaman damgası işleme fikri ile ortaya çıkmıştır.

Zaten varolan birçok blokzincir teknolojisi gibi, o zaman da verilerin değiştirilmesini önlemek için kriptografik teknikler önerilmişti.

  • Satoshi’nin teknik incelemesi “blockchain” terimini kullanmıyor. Bitcoin Whitepaper: Bakınız.

Bu sistem, zaman damgalı belgeleri saklamak için kriptografik olarak güvenli bir blok zinciri kullanmış ve 1992'de Merkle tree’leri(blok zinciri verilerini daha verimli ve güvenli bir şekilde kodlamaya hizmet eden veri yapıları) tasarıma dahil edilmiş. Bu sistem de farklı birkaç belgenin tek bir blokta toplanmasına izin vererek daha verimli hale getirmiş.

Ancak bu teknoloji kullanılmıyor ve patenti Bitcoin’den önce sona eriyor⏳

İlk Bitcoin’in doğuşu

3 Ocak 2009'da Satoshi kendi adına ilk bitcoin bloğunu mintliyor. Bitcoin’in ilk alıcısı ise Hal Finney oluyor. 12 Ocak 2009'da dünyanın ilk bitcoin işleminde Satoshi Nakamoto’dan 10 bitcoin almış! 🔥

Kaynak: Binance Academy

👉🏻 Tüm web3 blog içeriklerim: https://medium.com/@pirilmadasoglu

👉🏻 Tüm iletişim adreslerim: https://linktr.ee/pirilmadasoglu

--

--

PIRIL MADASOGLU

This is Pırıl, I’m based in Turkey & I’m the content & social media manager for Ninja Squad. Follow me for content marketing, NFTs, and NFT marketing tips!