Influencerlık Evrim Geçiriyor: Yeni trend UGC

PIRIL MADASOGLU
2 min readApr 3, 2023

Influencerlık ölüyor mu diye son zamanlarda sık sık duyuyoruz. Artık eski gücüne sahip değil influencerlık. Peki neden? Birçok sebebi var aslında, her alanda olduğu gibi, bu alanda da bir ilerleme ve gelişme mevcut. Artık kullanıcılar influencer’lardan “influence” olmuyor eskisi gibi. Bu da değişimi tetikliyor. Bu noktada, UGC üreticiliği ön plana çıkıyor.

UGC, markaların büyümesinde önemli bir rol oynuyor. Peki, UGC nedir ve neden önemlidir? 👀

UGC Nedir?

UGC, kullanıcıların markalar ve ürünler hakkında kendi yarattıkları içeriklerdir. Yani, o ürünlerin gerçek alıcıları, normal insanlar, o ürünleri yorumluyor.

  • İnsanlar, markaların reklamlarından ziyade diğer kullanıcıların deneyimlerine ve yorumlarına daha fazla güveniyorlar. UGC içerikler, tüketicilerin markalar hakkında doğru ve güvenilir bilgi edinmelerine yardımcı oluyor. Bu da, markaların sadık bir müşteri tabanı oluşturmalarına yardımcı oluyor.
  • UGC içerikler, potansiyel müşterilere ürün ve hizmetlerin değerini gösterebiliyor. Tüketiciler, diğer tüketicilerin deneyimlerini görerek, ürünlerin ne kadar işe yaradığını, hangi özellikleri olduğunu ve ne kadar kullanışlı olduklarını öğrenebiliyorlar.

Ben de bu alanda içerik üretiyorum! UGC ile alakalı daha fazla bilgi için, örnek için, ve ipucu için beni TikTok’dan ve Instagram’dan takip edebilirsiniz.

  • Gerçek kullanıcı deneyimleri, markaların daha şeffaf ve samimi bir görüntü sergilemelerine olanak tanıyor. Markalar, tüketicilerle daha iyi bir ilişki kurarak, daha fazla güven kazanabiliyorlar.
  • Markaların reklam bütçelerini düşürmelerine ve daha organik bir büyüme elde etmelerine yardımcı oluyor. UGC içerikleri, markaların kendi reklamlarını yapmalarına gerek kalmadan, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmalarına yardımcı oluyor.

Sonuç olarak, UGC stratejisi, markaların sadık ve aktif bir müşteri tabanı oluşturmalarına ve büyümelerine yardımcı olan güçlü bir araç ❤️

UGC stratejisi, markaların daha organik bir büyüme elde etmelerine ve reklam bütçelerini düşürmelerine olanak sağlıyor. Tüketiciler, markaların reklamlarından daha fazla etkilenirken, markalar da tüketicilerin yarattığı içeriklerle daha doğal bir şekilde kendilerini ifade edebiliyorlar. Bu nedenle, markaların UGC stratejisine yatırım yapmaları, günümüzde başarılı olmak için vazgeçilmez bir araç!

--

--

PIRIL MADASOGLU

This is Pırıl, I’m based in Turkey & I’m the content & social media manager for Ninja Squad. Follow me for content marketing, NFTs, and NFT marketing tips!